Jazierko na jar

 
Najprv potrebujete zistiť, či zimu prežila všetka technika v jazierku, a potom sa môžete pustiť do likvidácie nečistôt, vrátane tých drobných, s ktorých odstránením vám pomôže kvalitná jezierková chémia. Pri úprave vody sa potom nezaobídete bez špeciálnych prípravkov pre nastavenie optimálnych hodnôt vody v jazierku.
 
Správny čas, kedy je potrebné začať s prípravou jazierka na novú sezónu, neurčuje kalendár, ale teplomer. Pravý čas nastáva, keď vonkajšia teplota neklesá pod 7 °C. Vašou hlavnou úlohou je znovu nastaviť v jazierku či nádrži biologickú rovnováhu, pretože práve od nej závisí čistota vody. Rozdeľte si "jarné upratovanie" do nasledujúcich krokov:
 
 

Prehliadnite okolie jazierka

Pozrite sa, či sa uvoľnili kamene na brehu, skontrolujte aj uloženie fólie v jazierku. Očistite dlažbu a drevené plochy od nečistôt a prípadného porastu z rias. Tiež skultivujte pobrežné a bahenné vodné rastliny. Odumretú zeleň ostrihajte, dosaďte chýbajúce rastliny a postarajte sa, aby tie pomalšie rastúce mali dostatok priestoru a neutláčali ich silnejšie a rýchlejšie rastúce druhy.
 
 

Skontrolujte celú techniku

Odmontujte, očistite a uložte niekam do sucha systém proti zamrznutiu vody v jazierku či nádrži. Uistite sa pred prvým použitím, že skimmer, vzduchovací kompresor, jazierkové osvetlenie, všetky prívody a spínače zostali funkčné a úplne nepoškodené. Znovu zapojte čerpadlo, ale ešte predtým ho zbavte vodného kameňa. A keď už sme pri technike, osobitnú pozornosť okrem vodovodného potrubia a všetkých kohútov venujte aktuálnemu stavu filtra, ktorý poriadne skontrolujte, či je v použiteľnom stave.
 
 

Odstráňte mechanické nečistoty

Steny a dno jazierka očistite od všetkého nánosu, ktorý sa stačil počas zimy nazhromaždiť. Urobte to starostlivo, pretože akékoľvek nečistoty, vrátane odumretých rias, lístia, vetvičiek, zvyškov rastlín, hliny alebo výkalov, sú mocným magnetom pre riasy. A riasy znamenajú pohromu pre čistotu vody. Použite sieťku, podberák alebo hrable, kal z dna ideálne povysávajte jezierkovým vysávačom.
 
 

Zbavte jazierko okom neviditeľné znečistenie

S mikroskopickými nečistotami, na ktoré podberák ani sieťka nestačí a ktoré pritom predstavujú hlavnú prekážku pri nastavení biologickej rovnováhy, vám pomôže vločkovač. Po aplikácii do vody vytvorí prípravok zrazeninu v podobe vločiek a tie na seba naviažu všetky pevné čiastočky, ktorých prítomnosť vo vode je nežiaduca. Vločky potom vyplávajú na hladinu, kde je už možné ich odstránenie skimmerom alebo sieťkou. Na neviditeľné nečistoty vrátane rias a plesní platí aj ultrafialové žiarenie UV lampy, ktorú pred prvým použitím v novej sezóne prezrite a v prípade potreby vymeňte UV žiarič
 
 

Nastavte správne parametre vody

V tomto kroku vám budú veľmi nápomocné štartovacie baktérie, ktoré zakúpite vo forme špeciálneho prípravku a následne ich aplikujete po celej ploche jazierka či nádrže. Baktérie sa usadia na príhodných miestach, najčastejšie na filtri alebo na štrku, a začnú sa rýchlo množiť. Pritom budú spotrebovávať organické látky, ktoré by neskôr pri vysadení rýb ohrozovali čistotu vody. Ďalej starostlivo zmerajte testerom aktuálne parametre vody a podľa potreby dodajte prípravky upravujúce tvrdosť vody, jej pH a zásaditosť, a tiež obsah fosfátov a ťažkých kovov. Raz za týždeň vymeňte približne desatinu obsahu vody v jazierku či nádrži.
 
 

Zistite zdravotný stav rýb  

Presvedčte sa, v akom zdravotnom stave sa nachádzajú ryby, ktoré na jar zvoľna ožívajú a sťahujú sa k vodnej hladine. Po zime, ktorá je záťažovým obdobím pre ich imunitu, sú totiž náchylné na ochorenia. Rozhodne ich hneď nekŕmte, s prísunom potravy počkajte, až sa teplota vyhupne nad 10 °C, a aj potom začínajte zvoľna s malými dávkami.