Jazierko v lete
V letnom období je jazierko najkrajšie, ale súčasne najnáročnejšie na údržbu. Počasie je striedavé a biologická aktivita vrcholí, takže je potrebné pozorne sledovať hladinu vody a strážiť jej kvalitu, aby ste mohli v prípade varovného signálu rýchlo zareagovať. Tiež sa musíte starať o rastliny a kŕmiť ryby.
Filtrujte ostošesť
Dokonale fungujúci filtračný systém je základom starostlivosti o jazierko v letnom období, kedy kvalitu vody najviac ohrozujú nečistoty rôzneho druhu. Môže ísť o pele, posekanú trávu, opadané lístie a ďalší biologický odpad, zanesený do jazierka vetrom alebo dažďom, o zvyšky rybieho krmiva a rastlín, riasy, výkaly rýb alebo uhynuté živočíchy. Ak vám pripadá, že voda dostatočne necirkuluje, skontrolujte, či nie je potrebné uvoľniť upchatý filter alebo vyčistiť čerpadlo. V lete by mala voda v záhradnom jazierku prejsť filtrom dvakrát až trikrát denne. V prípade prítomnosti rýb dokonca minimálne raz za štyri hodiny. Oceníte zakúpenie biofiltrov a sterilizačných lámp.
Zatočte s riasami
Strašiakom číslo jedna sú riasy. Síce práve ony zaručujú biologickú rovnováhu v jazierku, lenže keď sa premnožia, voda v jazierku získa nepeknú farbu. K zvýšenému výskytu môže dôjsť v dôsledku veľkého množstva živín, takže dávajte pozor, aby sa do vody nedostávalo hnojivo ani zvyšky rastlín. Pomôže tiež vysadenie bahenných a vodných rastlín, ktoré pri svojom raste živiny spotrebúvajú. Len ich nesmie byť príliš (pozri nasledujúci bod).
Za záplavu rias môže tiež vysoká teplota vody, preto sa oplatí ochladzovať ju zvoľna pritekajúcou vodou. Pri vysokých teplotách hrozí premnoženie predovšetkým jednobunkovej riasy, ktorá spôsobujúce zelený alebo hnedý zákal. Majte preto niekoľko hodín denne zapnutú UV lampu, ktorá zakalenie vody v jazierku odstráni.
Usmerňujte rýchlo rastúce rastliny
Ak máte v jazierku veľké množstvo vodných rastlín, musíte pravidelne odstraňovať ich odumreté časti, ktoré pri rozklade vo vode podporujú vznik plynov znižujúcich kvalitu vody (napr. amoniaku, ktorý môže za prílišnú kyslosť a nerobí dobre faune ani flóre v jazierku). Zároveň nesmiete vodným rastlinám dovoliť, aby vytvorili na hladine jazierka súvislý zelený koberec. Ten síce možno pekne vyzerá, ale bráni prístupu kyslíka pod hladinu. K jeho odstráneniu sa hodia hrable, prípadne sitko.
Udržujte hladinu vody
Pretože voda v jazierku sa vďaka intenzívnym slnečným lúčom rýchlejšie odparuje, je treba ju pravidelne dopĺňať. Platí pravidlo, že biologickú rovnováhu v jazierku zaručuje minimálny objem vody osemnásť až dvadsať dva metrov kubických.
Kontrolujte množstvo kyslíku
Slnkom prehriata voda má za následok únik kyslíka, čo spôsobuje úhyn živočíchov a ďalších oku neviditeľných organizmov. Nedostatok kyslíka následne spustí hnilobný proces a znečistenie vody v jazierku. Preto sa v rámci prevencie musíte postarať o umelé zásobovanie jazierka kyslíkom, a to prostredníctvom vzduchovača alebo fontány či malého vodopádu, ktoré pomieša vodu so vzduchom a fungujú aj ako ozdoba jazierka. Ďalším riešením je sčasti vymeniť vodu, ale nikdy viac než štvrtinu objemu.
Nastavte správne hodnoty vody
Okrem obsahu kyslíka a teploty vody v jazierku strážte s pomocou testera aj ďalšie základné parametre, ako pH, alkalitu a tvrdosť. Optimálna hodnota pH v jazierku či rybníčku sa pohybuje okolo 7 (6-8). Pre jej nastavenie, respektíve zvýšenie či zníženie, existujú na trhu špeciálne prípravky, podobne ako pre vyrovnanie ostatných hodnôt. Problém vás čaká v prípade dopúšťania jazierka dažďovou vodou, ktorej tvrdosť i zásaditosť sú takmer nulové.
Doprajte rybám kŕmenie a kyslík
Pri letných teplotách 20 až 25 °C sú ryby v jazierku najaktívnejší. Doprajte im preto krmivo niekoľkokrát denne podľa ich chuti. Akonáhle však vystúpi ortuť v teplomere nad 28 °C, s kŕmením prestaňte. Pri vysokých teplotách vody hrozí deficit kyslíka, preto prekysličujte vodu vzduchovaním, v lete po celú noc.