Jazierko v zime

 
V zime príroda odpočíva a platí to aj pre záhradné jazierko a jeho obyvateľov. Vašou hlavnou úlohou je rozhodnúť, ktoré rastliny a živočíchy je potrebné presťahovať do tepla a ktoré môžu zostať. A hlavne nedovoliť, aby sa na hladine jazierka vytvorila súvislá ľadová vrstva.
 
 

Vypusťte vodu

Ak máte okrasné jazierko bez rýb, stačí, keď vypustíte vodu - nezabudnite pritom na žiadny z prívodov ani odtokových trubiek. Prázdnu nádrž naplňte pieskom, lístím alebo rašelinou a zakryte ju. V prípade, že je jazierko domovom živých tvorov, vypustite vodu len z sčasti a po vyčistení ju opäť dopusťte. Čistenie je ako obvykle nevyhnutné, pretože len tak odstránite z dna kaly a zbavíte vodu všetkých organických nečistôt.
 
 

Presťahujte rastliny do hĺbky

Už ste ostrihali trstinu a tiež ste odsťahovali do chladu chúlostivejšie druhy rastlín. Tie odolnejšie môžu zostať, ako niektoré druhy napríklad lekná je potrebné ich presunúť z hladiny na dno. Platí, že od hĺbky 40 centimetrov prečkajú v pohode zimu všetky mrazuvzdorné vodné a bahenné rastliny. Stačí jedno hlbšie miesto uprostred jazierka, kam presuniete zeleň z plytších miest.
 
 

Nedovoľte hladine zamrznúť

Zamrznutiu predídete použitím slamy alebo PET fliaš. Ako ochrana pred zvlášť silnými mrazmi poslúži zakrytie hladiny jazierka polystyrénovými doskami, zväzky vetvičiek alebo kúsky dreva. Vytvorí sa potom maximálne slabá a nesúvislá vrstva ľadu. Ak sa stane, že hladina predsa len celkom zamrzne, musíte preraziť do ľadu dostatočne veľkú dieru. Použite rozmrazovač, vykurovacie teleso, plavák proti zamrznutiu, prípadne horúcou vodou alebo rozohriaté železo, ale nikdy nie sekeru! Postarajte sa, aby otvor znovu nezamrzol.
Nebezpečenstvo súvislej vrstvy ľadu spočíva v tom, že by rastliny a ryby zostali úplne odrezané od prísunu kyslíka. Okrem toho by život v jazierku ohrozovali nebezpečné plyny, ako je čpavok, metán, sírovodík, ktoré sa síce v jazierku vytvárajú v malom množstve úplne bežne, ale vzápätí unikajú do vzduchu. Ak potrebujete urobiť do ľadu dieru, nikdy nepoužívajte sekeru, pretože hluk a otrasy by znamenali pre ryby veľký stres.
 
 

Doprajte rybám zimní spánok 

Bežné akváriové ryby a teplomilné korytnačky presuňte skôr, ako teploty klesnú, na iné vhodné miesto s izbovou teplotou (pivnica, chodba apod.), Ideálne do akvária alebo do dostatočne veľkej nádoby. Rryby, ako je kapor, biela ryba, sumec alebo amur, a menej chúlostivé druhy korytnačiek môžete nechať v jazierku, ak im dovolíte plávať v hĺbke 1 - 1,5 metra, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Aby mali dostatok kyslíka, použite vzduchovacie kamene a kompresor. Inak doprajte rybám pokoj, pokiaľ máte v jazierku len jesetery, môžete im každých 10 dní dopriať kŕmnu dávku.