Kŕmenie rýb

 
Prítomnosť rýb v jazierku prináša radosť i starosť. Musíte im venovať patričnú starostlivosť, aby boli zdravé a prospievali. Zároveň vás môže tešiť, ako jazierko oživujú a tiež znižujú riziko rastu rias, pretože spotrebúvajú všetky živiny vo vode. Za predpokladu, že je kŕmite správne a v správny čas.
 
 

Nepodceňujte kvalitu krmiva 

Krmivo rozhoduje nielen o zdraví a kondícii samotných rýb, ale aj o stave celého vodného biotopu, ktorý tieto živočíchy obývajú. Kvalitné kŕmenie dodá rybám dostatočné množstvo všetkých potrebných živín, bez toho aby tuk zaťažoval ich pečeň alebo poškodzoval obličky. A tiež nezanáša vodu organickými nečistotami, ktoré by svojou prítomnosťou podporili nadmerný rast rias.
 
 

Jesetery nie sú KOI kapry

Tieto dve skupiny okrasných rýb sa líšia v spôsobe trávenia potravy. KOI kapry dostávajú krmivo iba pri teplotách v rozmedzí 10 - 28 °C, pričom ich žrádlo pláva na hladine, odkiaľ ich ryby zbierajú. Jesetery kŕmte špeciálnym krmivom, a to celoročne. Ak ich však chováte v spoločnej nádrži s KOI, tiež ich na zimu prestaňte kŕmiť.
V prípade ďalších druhov rýb, ako karasy, jesene a ďalších drobných rybiek, dávkujte krmivo rovnako ako kaprom.
Pri spoločnom chove rôznych druhov rýb je teda potrebné najskôr nakŕmiť KOI kapry. V okamihu, keď máte pocit, že sú kapry sú nasýtení, začnite kŕmiť jesetery. Nerobte medzitým prestávku, pretože kapry dostanú po uplynutí necelej hodiny znova hlad a krmivo pre jesetery nie je vhodné (mäsité a príliš tučné).
 
 

Vynechané kŕmenie nenahradzujte  

Je praktické, ak ryby kŕmil stále rovnaký človek, pretože potom má šancu pravidelne sledovať ich zdravotný stav, či majú chuť do jedla, čulo sa pohybujú a či sa neobjavili na ich tele nejaké známky ochorenia. Pokiaľ z nejakých dôvodov kŕmenie jeden až dva dni vynecháte, poskytnite im len bežnú dennú dávku bez navyšovania.
 
 

Počas dovolenky radšej nekŕmte vôbec

Ak odchádzate na desať až štrnásť dní na dovolenku, nechajte ryby bez potravy. Pokiaľ by sa vás niekto chystal v kŕmení zastúpiť, je veľké riziko, že neodhadne správnu dávku žrádla a spôsobí tak viac škody ako úžitku.
 
 

Dodržujte pravidlá kŕmenia po celý rok 

Všeobecne platí, že je potrebné kŕmiť ryby tak, aby boli schopné zjesť poskytnutú potravu najneskôr do piatich minút. Prekrmovanie vedie k znečisteniu vody a ryby potom často bývajú tučné a majú zdravotné ťažkosti. Najdôležitejšie je kŕmenie na jar a na jeseň, teda po vyčerpávajúcom zimnom období a pred ním.
 
 

Ako kŕmiť:

  • Na jar
Na jar sa ryby potrebujú zoceliť a posilniť imunitu po uplynulej zime, kedy nedostávali potravu a ich telá vyčerpali všetky nazbierané živiny. Pri teplote vody 12 °C začnite ryby kŕmiť raz až dvakrát týždenne krmivom s vyšším obsahom tuku a nižším podielom bielkovín (v porovnaní s letom). Dôležitý je obsah minerálov a vitamínov C, D, A a E.
 
  • V lete
Pri teplotách 20 - 25 °C, kedy sú ryby najaktívnejšie, a preto ich kŕmte niekoľkokrát denne potravou s vyšším obsahom bielkovín a nižším obsahom tuku. Všeobecne je v lete oveľa lepšie zásobovať ryby potravou v menších dávkach, zato častejšie. Pri teplotách nad 28 °C však s kŕmením prestaňte. KOI kapry občas ocenia v tomto období namiesto plávajúceho kŕmenia zeleninu ako je hlávkový šalát alebo hlávková kapusta, prípadne tiež melón. Pochutnajú si tiež na larvách priadky morušovej.
 
  • Na jeseň
Ryby je potrebné pripraviť na dlhé obdobie mrazu a posilniť ich kondíciu, a to podávaním krmiva s nižším obsahom bielkovín a väčším množstvom tuku a vitamínov ako v predchádzajúcom ročnom období. Pri teplotách nad 15 °C ich kŕmte denne, pri teplote 10 - 15 °C raz týždenne. Prestaňte ich sýtiť, ak teplota vody vo vašom biotope klesne pod 10 °C.
 
  • V zime
V tomto období nechajte  ryby odpočinúť a akonáhle teplota vody klesne pod 8 °C, prestaňte s kŕmením úplne. Ak chováte v jazierku len jesetery, môžete im každých 10 dní dopriať kŕmnu dávku.